top of page

IELTS sınavı için IDP veya British Council

IELTS, 3 farklı kuruluş tarafından organize ediliyor: Cambridge University Press, British Council, Avustralya Göçmenlik departmanı (IDP). Cambridge; sınav sorularını hazırlamakla mükellefken, IDP ve British Council ise farklı ülkelerde sınavı uygulama ve puanlandırma görevini üstlenmiş durumda.


Sınava dilerseniz IDP, dilerseniz British Council bünyesinde katılabilirsiniz. Başvuru yapacağınız kurum tarafından aksi belirtilmedikçe geçerlilik açısından bir fark yok.

IELTS sınav formatı & Soru zorluğu

Soru kalitesi, zorluğu vb. hiçbir açıdan fark yok. Soru hazırlama görevi ikisine de ait olmadığı için dilediğiniz kuruluşu tercih edebilirsiniz. Kaldı ki aynı sorular, farklı tarihler ve sınav merkezlerinde (muhtemelen) ortak olarak kullanılıyor. 140+ ülke ve binlerce test merkezi için her sınavda yeni soru üretmek aşırı pahalı olur. IDP veya British Council fark etmeksizin, benzer zorlukta bir IELTS sınavına gireceğiniz garanti.

IELTS sınav ücreti

IELTS test ücreti; ülkelere göre biraz farklılık gösterse de, aynı ülke içerisinde farklılık göstermiyor. IDP veya British Council sınav ücreti aynı olacak.

IELTS puanlama

British Council writing puanı açısından çok cimri, IDP speaking puanını bol veriyormuş gibi mitlere inanmak anlamsız. IELTS puanlama sistemi standart ve sınav görevlileri bu konuda gerekli eğitimi aldıktan sonra çalışmaya başlıyorlar. Writing ve speaking, açık uçlu sorular barındırdığından dolayı tabi ki insan kaynaklı hatalar, farklı yorumlar söz konusu olabiliyor, ama bunun IDP ve British Council ile alakası yok. Gerektiği taktirde itiraz hakkınız saklı.

IELTS test merkezi sayısı & Sınav sıklığı

Türkiye bazında konuşacak olursak British Council daha uzun süredir faaliyet gösteriyor. Marka bilinirliği açısından daha ön planda, dolayısıyla daha fazla talep görüyor. Fakat, şehir ve tarih açısından ikisi arasında bir fark olduğunu söylemek anlamsız. Hem IDP hem British Council ya bulunduğunuz şehirde ya da yakın komşuların bir tanesinde mutlaka hizmet sağlayacaktır.

Speaking examiner ve aksan farkı

Her 2 kuruluş da ana dili İngilizce olan veya bu yeterliliği sınav yoluyla ispatlayan görevlilerle çalışıyor. IDP bünyesinde İngiliz aksanı, British Council bünyesinde Avustralya aksanı ile karşılaşabilirsiniz. Konuşmanın çoğunu siz yapacağınız için bunun da pek önemi yok aslında. Sorular kısa, net, anlaşılır. Gerektiğinde tekrar için yardım isteme şansınız var.


IELTS itiraz

Burada minik de olsa bir farklılık ortaya çıkabiliyor. Bir taraf Avustralya doları üzerinden fiyat belirlerken, diğeri İngiltere para birimi olan sterlingi dikkate alıyor. Ama aradaki fark yok denecek kadar az. Zaten itiraz sonucunda skorunuz değişirse paranızın tamamı iade ediliyor.

IELTS elektronik skor gönderimi

Bu açıdan IDP öne çıkıyor. British Council ile IELTS skorunuz maksimum 10 tane kuruluşa elektronik olarak ücretsiz gönderiliyorken, IDP böyle bir limit belirtmiyor. IDP ile kaç tane istiyorsanız o kadar kuruluşa skor gönderebiliyorsunuz (elektronik form).

IELTS UKVI

Birleşik Krallık vizesi için ille de İngiltere odaklı olan British Council tercih edilmek zorunda değil. IDP, Avustralya kökenli olsa da IELTS UKVI testini uygulama hakkına sahip. Fark yok.

207 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page