top of page

Skor tutarlılığı açısından IELTS ve TOEFL (Writing puanına dikkat)

IELTS sınavını çok beğeniyorum. Kelimeler TOEFL'a göre görece kolay, dinleme ve okuma metinleri daha anlaşılır, soru türünün bol olması dikkatin dağılmasını engelliyor, konuşma yüz yüze yapılıyor, sürekli bir şey dinlemek zorunda değilsiniz ... Fakat, skor tutarlılığı açısından TOEFL'ın eline kimse su dökemez.


Drama

IELTS, sonuç açısından dramanın eksik olmadığı bir sınav. 1 hafta arayla girdiğiniz 2 sınav arasında bile belirgin bir skor farkı olabilir. Özellikle reading ve listening doğru sayısı açısından tam bir kaos var. Çıkan metinlere ne kadar aşina olduğunuza bağlı olarak 30 doğruyu aşıp 7 bant skoruna da ulaşabilirsiniz, 23-24 civarında kalıp 6 da alabilirsiniz. Listening kolaysa reading, reading kolaysa listening zor oluyor. Evde çözdüğünüz denemeler bile genellikle tutarlı sonuçlar getirmiyor.

Overall skoru bulma açısından IELTS oldukça başarılı, ama bölüm bazında bakıldığında büyük dalgalanmaların mevcut olduğunu inkar edemeyiz. Bir gün reading 8 alıp, ertesi gün 6.5 almak hayli olası. Zor bir writing konusu yüzünden 6 alıp, 1 hafta sonra sınava girince 7 alanlar yok değil.


Writing

Puanlama açısından bir diğer önemli problem writing bölümünde gözlemleniyor. Ülke, ana dil fark etmeksizin IELTS writing skor ortalaması diğer bölümlerin gerisinde. Hem de her bir ülkede. 1 tane bile istisna yok. Bazı ülkelerde diğer bölümlerle olan fark, 1 bant skorunu bile aşabiliyor.


IELTS writing soruları bütün dünyanın canına okuyor.

TOEFL ise tam bir tutarlılık abidesi. Writing, speaking, reading, listening bölüm ortalaması çoğu ülkede birbirine aşırı yakın. Hem de puanlama 120 üzerinden olmasına rağmen. Yapay zekanın puanlama sürecinde yer alması ve gelecek nesil soruların gerçek sınav esnasında denenmesi ölçme açısından tutarlılık sağlıyor.


IELTS sınavında hak ettiğinizden 1 tık fazla puan alabileceğiniz gibi, beklentinin altında da kalabilirsiniz. TOEFL ise şaşırtmaz; her seferinde doğru puanı çok küçük sapmalarla bulur.
25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page