top of page

Kartellerin savaşı: IELTS vs. TOEFL

Yabancı dil seviye tespiti, milyar dolarlık bir endüstri. Sadece sınav katılım ücreti için harcanan miktar yıllık 1 milyar doların üzerinde. Sınav hazırlık kaynakları ve eğitim için harcanan ücret eklendiğinde, yukarıdaki miktar devede kulak kalıyor. Pastanın bu kadar büyük olduğu bir ortamda ölesiye rekabet kaçınılmaz.

6 milyon

Pandemi döneminde veri paylaşımı pek yoğun olmadı, fakat hemen öncesinde IELTS yıllık 3.5 milyon aday sayısını aştığını belirtti. TOEFL katılımcı sayısı ise 2.5 milyona yaklaşmış durumda. Yıllardır düzenli bir şekilde katılımcı sayısı artıyor ve bunun tersine dönmesi için özel bir sebep yok.

200 dolar

Ülkelere göre biraz değişkenlik gösterse de, her katılımcının her bir sınav için aşağı yukarı 200 dolar ödediği bir ortamda hem IELTS hem de TOEFL daha da güçlenebilmek için yoğun çaba gösteriyor. Bazen sınav koşullarını iyileştirerek, bazen de bürokratik güçlerini kullanarak.


Mesela;

  • Kanada ve İngiltere göçmenlik işlemleri için sadece IELTS skoru kullanılabiliyor. Onların aksine, Avustralya ve Yeni Zelanda her iki sınava da şans tanıyor.

  • İngiltere, kopya çekilen bir TOEFL test merkezini devlet kanalı BBC'de ifşa etti ve resmi işlemlerde TOEFL kullanılmasını engelledi. İngiliz üniversiteleri TOEFL kabul ediyor ama devlet düzeyinde işlemler için IELTS zorunlu.

  • Her 2 sınav adına da kopya skandalları patlak verdi, ama sadece IELTS aksiyon almayı tercih etti.

Devlet vs. Özel TOEFL, özel bir kuruluş olan ETS tarafından düzenlendiği için IELTS gibi devlet düzeyinde yasaklardan faydalanamıyor. Sınav formatını öğrenci dostu hale getirmek, evden katılıma izin vermek gibi kolaylıklar sayesinde mücadeleye devam ediyor. Dolayısıyla, İngiltere ve Kanada farkı sayesinde IELTS dünyanın en yaygın İngilizce testi. Fakat, kim bilir Amerika vatandaşlığı için dil sınavı şart olsaydı belki orada IELTS yasak olurdu.

23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page